flag Судова влада України

Отримуйте інформацію лише з офіційних джерел

Єдиний Контакт-центр судової влади України 044 207-35-46

У З А Г А Л Ь Н Е Н Н Я судової практики розгляду кримінальних проваджень по злочинах проти життя і здоров'я особи, розглянутих судом за 4 місяці 2017 року

У З А Г А Л Ь Н Е Н Н Я

 

судової практики розгляду кримінальних проваджень по злочинах

проти життя і здоров'я особи, розглянутих судом за 4 місяці 2017 року

 

19. 05. 2017 року смт. Диканька

 

П Л А Н:

Загальна характеристика розглянутих судом проваджень вказаної категорії, види цих злочинів, динаміка судимості за дані види злочинів.

Демографічні дані обвинувачених.

Якість досудового розслідування.

Строки підготовки та розгляду судом проваджень по злочинах проти життя і здоров'я особи.

Міри покарання, призначені судом, винним у вчиненні злочинів проти життя і здоров'я особи.

Апеляційна та касаційна практика.

Виконання вироків.

Висновки та пропозиції.

 

Мною, помічником судді Диканського районного суду Полтавської області Федотченко С. Ю., на виконання плану роботи суду на І-е півріччя 2017 року, проведено узагальнення судової практики розгляду кримінальних проваджень по злочинах проти життя і здоров'я особи, розглянутих судом за 4 місяці 2017 року.

 

1. Загальна характеристика розглянутих судом проваджень вказаної категорії, види цих злочинів, динаміка судимості за дані види злочинів.

 

Відповідно до обліково-статистичних даних за 4 місяці 2017 року в провадженні Диканського районного суду знаходилося на розгляді 30 кримінальних проваджень, з яких 5 проваджень надійшло саме по злочинах проти життя і здоров'я особи.

 

За вказаний період було розглянуто 5 кримінальних проваджень по злочинам проти життя і здоров'я особи, що становить 16,67 % від загальної кількості вчинених злочинів.

 

По 5 кримінальних провадженнях вказаної категорії відносно 5 осіб засуджено було 4 особи, а стосовно 2-х осіб провадження по справі було закрито. Так, по справі №529/***/17 про обвинувачення Особа 1 за ст. ст. 125 ч. 1, 125 ч. 2 КК України, провадження про його обвинувачення за ст. 125 ч. 2 КК України було закрито у зв'язку із відмовою одного з потерпілих від обвинувачення.

Також, за вказаний період 2017 року стосовно одного обвинуваченого було ухвалено вирок про затвердження угоди про примирення з потерпілим.

 

Аналіз кількості розглянутих справ та кількості засуджених за 4 місяці 2017 року в порівнянні з таким же періодом 2016 року приведено у наступній таблиці.

 

4 місяці 2017 року

4 місяці 2016 року

Назва диспозиції статті VI розділу КК України “Злочини проти життя і здоров'я особи

Кількість

розглянутих

справ

Засуджено осіб

З них закрито

Назва диспозиції статті VI розділу КК України “Злочини проти життя і здоров'я особи

Кількість

розглянутих

справ

Засуджено осіб

З них закрито

122 ч. 1

2

1

1

122 ч. 1

1

1

-

125 ч. 1

1

1

-

125 ч. 1

5

3

2

125 ч. 2

2

2

1

125 ч. 2

5

3

2

128

-

-

-

128

1

1

-

ВСЬОГО:

5

4

2

----------------

12

8

4

 

З наведених вище даних можна зробити висновок про те, що кількість розглянутих кримінальних проваджень за 4 місяці 2017 року по злочинам проти життя і здоров'я особи значно зменшилася в порівнянні за аналогічний період 2016 року.

 

Що стосується судимості, то за 4 місяці 2017 року за злочини проти життя і здоров'я особи було засуджено 4-х осіб, в той час як за 4 місяці 2016 року - 8 осіб, що становить наполовину меншу частину, ніж кількість засуджених за вказаний період 2017 року. Зменшення судимості за 4 місяці 2017 в порівнянні за аналогічний період 2016 року становить у 50 %.

 

2. Демографічні дані обвинувачених.

 

1. За статтю:

 

чоловіки 5

жінки - 0

 

2. За громадянством:

 

громадяни України – 5

громадяни інших держав – 0

 

3. За соціальним станом:

 

працездатні, які не працювали і не навчалися – 4

робітник - 1

 

4. За освітою:

 

з повною загально-середньою – 4

з професійно-технічною – 1

 

5. За місцем проживання:

 

жителі міст – 1

жителі сіл та селищ – 4

 

6. За віком:

 

від 18 до 30 років – 3

від 30 до 50 років – 1

від 50 до 60 років – 1

 

7. За судимістю:

 

раніше не судимі – 3

раніше судимі – 1

визнані такими, що не мають судимості - 1

 

8. Злочин скоєно:

 

у тверезому стані – 2

у стані алкогольного спяніння – 3

 

Вищезазначені дані свідчать про те, що злочини проти життя і здоров'я особи в основному вчиняються особами чоловічої статі, що є громадянами України із повною загальною середньою освітою, котрі ніде не навчаються і не працюють та перебувають у віці від 18 до 30 років. Крім цього, 60 % цих злочинів було вчинено особами у стані алкогольного сп'яніння.

 

Всі ці злочини виникали між обвинуваченими та потерпілими на грунті особистих неприязних відносин, які в основному були один одному не знайомі. Хоча, по одному кримінальному провадженні спостерігається вчинення злочину проти життя та здоров'я особи обвинуваченим стосовно своєї матері.

 

3. Якість досудового розслідування.

 

В ході проведення узагальнення було встановлено, що органами досудового розслідування було допущено ряд порушень норм діючого Кримінального процесуального законодавства.

 

Наприклад, у відомостях про кримінальне провадження № 12016170160000***, які вносяться до ЄРДР органами досудового розслідування прослідковується внесення неповної інформації при перекваліфікації складу кримінального правопорушення стосовно вже встановленої особи підозрюваного. Так, у витязі з цього кримінального провадження у фабулі відсутня встановлена досудовим розслідуванням особа, яка вчинила кримінальне правопорушення передбачене ч. 2 ст. 125 КК України.

 

Також, узагальнення показує, що в порушення своїх обов'язків слідчого, слідчі не виконуючи як вимагає Закон вчинення особисто слідчих дій, зловживають своїм правом надавати доручення оперативним працівникам та таким дорученням перекладають на них здійснення слідчих дій, що в подальшому крім іншого тягне за собою затягування досудового розслідування.

 

Так, по кримінальному провадженню №12016170160000*** по обвинуваченню Особа 1 за ст. 125 ч. 2 КК України спостерігається надання доручень слідчим Особа 2 по встановленню та забезпеченню явки до Диканського ВП осіб, які відпочивали та бачили як обвинувачений наносив тілесні ушкодження потерпілому.

 

Так, з письмового рапорта інспектора Диканського ВП Особа 3 вбачається, що ним на виконання цього доручення не вдалося встановити свідків бійки. Але в матеріалах справи є письмові пояснення потерпілого та свідків, якими було чітко вказано і на інших осіб-однокласників, з якими потерпілий відпочивав із зазначенням номерів мобільних телефонів. І пояснення цих осіб у матеріалах відсутні, що вказує на бездіяльність як самого слідчого, який допитував потерпілого по цій справі та йому вже були відомі ці факти, так і самого інспектора, який нічого не зробив для виконання доручення.

 

Крім цього, по кримінальних справах вказаної категорії обвинувальні акти не в повній мірі містять анкетні відомості кожного обвинуваченого, крім тих, що для прикладу наведені нормою статті 291 КПК України. Так, у них зовсім відсутні відомості про сімейний стан обвинувачених, про їхнє відношення до військової служби, наявність на утриманні малолітніх чи неповнолітніх дітей.

 

У всіх обвинувальних актах по злочинах проти життя і здоров'я особи, які розглянуті за 4 місяці 2017 року, не зазначено відомостей про соціальний статус особи у суспільстві, чи має ця особа якісь нагороди за високі досягнення, чи приймала ця особа участь в антитерористичній операції, чи можливо ця особа має особливий статус перед державою.

 

Також, під час проведення узагальнення було виявлено, що самі реєстри матеріалів досудового розслідування, які були надіслані разом з обвинувальними актами, не відповідають вимогам статті 109 КПК України. А саме, усі реєстри повинні містити першим пунктом найменування процесуальної дії, але замість цього вони містять тільки найменування документу, згідно якого ця дія була проведена.

 

4. Строки підготовки та розгляду судом проваджень по злочинам проти життя і здоров'я особи.

 

В ході проведеного узагальненя було встановлено відсутність випадків порушення встановленого ч. 1 ст. 314 КПК України п'ятиденного строку призначення підготовчого судового засідання по цій категорії кримінальних проваджень.

 

В більшості випадків, після отримання обвинувального акту суддями призначалися підготовче судове засідання на наступний день.

 

Однак, встановлено, що по кримінальному провадженню № 529/***/16-к про обвинувачення Особа 1 за ст. 125 ч. 2 КК України (під головуванням судді Гвоздика А. Є.), розгляд справи відкладався по декілька разів, що призвело до затягування справи та ухвалення кінцевого вироку з порушенням вимог ст. 318 КПК України тільки через чотири місяці. Хоча причинами відкладення цієї справи були різними, а саме:

 

- неявка захисника у зв'язку із хворобою — 1 раз;

- у зв'язку із заявленням клопотання обвинуваченим — 3 раз;

- у зв'язку із заявленням клопотання захисника обвинуваченого — 2 рази;

- у зв'язку із викликом свідків — 1 раз.

 

Крім цього, розгляд кримінального провадження №529/***/17 про обвинувачення Особа 1 за ст. ст. 125 ч. 1, 125 ч. 2 КК України (під головуванням судді Гвоздика А. Є.) також відкладався один раз у зв'язку із примиренням обвинуваченого з потерпілим. Хоча сама справа була розглянута протягом місяця, через 26 днів.

 

Призначення судового розгляду по кримінальних провадженнях по даній категорії справ занепокоєння ніякого не викликає, так як суддями районного суду справи до судового розгляду призначалися в межах десятиденного строку, як це встановлено відповідно до вимог ч. 2 ст. 316 КПК України.

 

Також, в порядку ст. 349 КПК України суддями Диканського районного суду за 4 місяці 2017 року було розглянуто 2 кримінальні провадження стосовно 2-х осіб, судовий розгляд яких був обмежений допитом обвинуваченого, при наявності, також потерпілого та дослідженням матеріалів кримінального провадження, що характеризують особу цього обвинуваченого, з визнанням недоцільності дослідження інших доказів, що стосуються обвинувачення.

 

5. Міри покарання, призначені судом, винним у вчиненні злочинів проти життя і здоров'я особи.

 

 

Протягом 4 місяці 2017 року за вчинення злочинів проти життя і здоров'я громадян було було притягнуто до кримінальної відповідальності 4 особи, яким призначалися наступні покарання:

 

громадські роботи – 2;

штраф — 1;

позбавлення волі із застосуванням ст. 75 КК України звільненням від покарання з випробуванням – 1.

 

Стосовно одного обвинуваченого покарання було призначено за погодженням із потерпілим на підставі угоди.

 

Додаткові міри покарання протягом вказаного періоду по розглянутих провадженнях даної категорії суддями райсуду не призначалися.

 

Стосовно 2-х осіб було постановлено ухвали про закриття кримінального провадження у зв'язку з відмовою потерпілого від обвинувачення.

 

6. Апеляційна та касаційна практика.

 

Протягом 4 місяців 2017 року судові рішення по кримінальних справах по злочинах проти життя та здоров'я особи в апеляційному та касаційному порядку не оскаржувалися.

7. Виконання вироків.

 

В ході проведення узагальнення було встановлено, що вироки по кримінальним провадженням аналізованої категорії після набрання законної сили були звернені до виконання вчасно та належним чином.

 

Вироки стосовно засуджених до громадських робіт, позбавлення волі із застосуванням ст. 75 КК України були надіслані у встановлений законом трьохденний строк з дня вступу вироків в законну силу для виконання органам пробації. По всіх цих справах є відповідні письмові повідомлення цих органів про прийняття таких вироків до виконання.

 

По одному вироку про застосування до винного штрафу, він ним був сплачений до набрання вироком законної сили, про що у справі мається відповідна квитанція, а тому виконавчий лист про стягнення даного штрафу не видавався.

 

Також, по 1-му вироку, ухваленого протягом 4-х місяців 2017 року, щодо злочинів проти життя і здоров'я особи, було задоволено позов прокурора про стягнення з обвинуваченого на користь бюджетно-фінансового управління Полтавської міської ради коштів на лікування, які самим обвинуваченим були сплачені до набрання цим вироком законної сили.

 

Крім цього, за вказаний період по кримінальному провадженню № 529/****/16-к було ухвалено вирок стосовно часткового задоволення цивільного позову потерпілого на підставі якого після набрання ним законної сили було видано виконавчий лист потерпілому.

 

8. Висновки та пропозиції.

 

1. Кількість розглянутих кримінальних справ проти життя і здоров'я особи та засуджених осіб за його вчинення протягом 4 місяців 2017 року в порівнянні з аналогічним періодом 2016 року зменшилася на 50%.

 

2. Злочини проти життя і здоров'я громадян вчиняли в переважній більшості особи чоловічої статті, що є працездатними, які ніде не працюють і не навчаються та які мають повну загальну середню освіту.

Серед злочинців проти життя і здоров'я особи 90 % становлять жителі сільської місцевості, 60% всіх злочинців без судимості, та 60 % вчинили злочин у стані алкогольного сп'яніння.

 

3. У зв'язку з наявністю ряду недоліків розслідування цієї категорії справ є необхідність внести відповідне подання на ім'я заступника керівника Миргородської місцевої прокуратури Полтавської області з приводу виявлених порушень з боку органів досудового розслідування для вжиття заходів по їх усуненню.

 

4. Види і міри покарань по справах проти життя і здоров'я особи застосовувалися суддями вірно у відповідності з діючим законодавством.

Судді Диканського районного суду в цілому вірно дотримувалися строків розгляду кримінальних проваджень вказаної категорії, але по 1-му, було виявлено безпідставне відкладення справи без визначення поважності прийнятого рішення, що призвело до порушення строків розгляду.

Судові рішення по кримінальних провадженнях вказаної категорії протягом 4-х місяці 2017 року в апеляційному та касаційному порядку не оскаржувалися.

 

5. Вироки по справах вказаної категорії зверталися до виконання у передбачені законом строки та порядку.

 

6. Є необхідність результати вказаного узагальнення обговорити на оперативній нараді суддів та помічників суддів Диканського районного суду Полтавської області.

 

 

 

Помічник судді

Диканського районного суду С. Ю. Федотченко