flag Судова влада України

Отримуйте інформацію лише з офіційних джерел

Єдиний Контакт-центр судової влади України 044 207-35-46

УЗАГАЛЬНЕННЯ

судової практики розгляду Диканським районним судом кримінальних проваджень на підставі угод, розглянутих у 2015 році

 

П Л А Н

1. Загальна характеристика, кількість розглянутих судом кримінальних проваджень на підставі угод.

2. Загальний порядок судового провадження на підставі угод.

  1. Кримінальні провадження на підставі угод про примирення між потерпілим та підозрюваним, обвинуваченим.

  2. Кримінальні провадження на підставі угод між прокурором та підозрюваним чи обвинуваченим про визнання винуватості.

5. Призначення покарання за вироками на підставі угод.

6. Оскарження судових рішень на підставі угод.

7. Висновки та пропозиції.

 

1. Загальна характеристика, кількість розглянутих судом кримінальних проваджень на підставі угод.

 

Відповідно до плану роботи Диканського районного суду на І півріччя 2016 року, мною, помічником голови суду Захарчук О.М. було проведено узагальнення судової практики розгляду Диканським районним судом кримінальних проваджень на підставі угод, розглянутих у 2015 році.

 

Кримінальні провадження на підставі угод є елементами приведення національного законодавства до європейських стандартів.

 

Провадження на підставі угод забезпечує права особи на швидке поновлення своїх прав (особливо у нескладних кримінальних провадженнях).

 

Угоди мають на меті, з одного боку, пом'якшення покарання обвинуваченого, а з другого - зменшення навантаження на систему здійснення правосуддя у кримінальних провадженнях, процесуальне спрощення розгляду справ.

 

Для обвинуваченого перевагами укладення угод є: звільнення від покарання; уникнення невизначеності щодо покарання у суді; у деяких випадках - застосування альтернативного покарання або його зниження.

 

Перевагами угоди про визнання винуватості для прокурора є такі: можливість зменшення бюджетних витрат та економія процесуального часу; зниження навантаження прокуратури за підтримання державного обвинувачення; внесок у ефективність системи кримінального судочинства; певною мірою усувається перспектива подальших апеляцій.

 

Порядок здійснення кримінального провадження на підставі угод викладений у главі 35 Кримінального процесуального кодексу України.

 

Так статтею  468 КПК передбачено, що у кримінальному провадженні можуть бути укладені наступні види угод:

1)      угода про примирення між потерпілим та підозрюваним, обвинуваченим;

2)       угода між прокурором та підозрюваним чи обвинуваченим про визнання винуватості.

 

Укладення угоди про примирення або про визнання винуватості може ініціюватися в будь-який момент після повідомлення особі про підозру до виходу суду до нарадчої кімнати для ухвалення вироку.

 

Як передбачено ч. 8 ст. 469 КПК України, у разі якщо кримінальне провадження здійснюється щодо кількох осіб, які підозрюються чи обвинувачуються у вчиненні одного або кількох кримінальних правопорушень, і згода щодо укладення угоди досягнута не з усіма підозрюваними чи обвинуваченими, угода може бути укладена з одним (кількома) з підозрюваних чи обвинувачених. Кримінальне провадження щодо особи (осіб), з якими досягнуто згоди, підлягає виділенню в окреме провадження.

 

У разі якщо в кримінальному провадженні беруть участь кілька потерпілих від одного кримінального правопорушення, угода може бути укладена та затверджена лише з усіма потерпілими.

У разі якщо в кримінальному провадженні беруть участь кілька потерпілих від різних кримінальних правопорушень, і згода щодо укладення угоди досягнута не з усіма потерпілими, угода може бути укладена з одним (кількома) з потерпілих. Кримінальне провадження щодо особи (осіб), яка досягла згоди, підлягає виділенню в окреме провадження.

 

Статтею 471 КПК України передбачений зміст угоди про примирення, а статтею 472 КПК України передбачений зміст угоди про визнання винуватості.

 

Відповідно до ч. 7 ст. 474 КПК суд відмовляє в затвердженні угоди, якщо:

1) умови угоди суперечать вимогам цього Кодексу та/або закону, в тому числі допущена неправильна правова кваліфікація кримінального правопорушення, яке є більш тяжким ніж те, щодо якого передбачена можливість укладення угоди;

2) умови угоди не відповідають інтересам суспільства;

3) умови угоди порушують права, свободи чи інтереси сторін або інших осіб;

4) існують обґрунтовані підстави вважати, що укладення угоди не було добровільним, або сторони не примирилися;

5) очевидна неможливість виконання обвинуваченим взятих на себе за угодою зобов'язань;

    1. відсутні фактичні підстави для визнання винуватості.

 

Наслідки укладення та затвердження угоди передбачені ст. 473 КПК України, загальний же порядок судового провадження на підставі угод викладений в статті 474 КПК України.

 

Відповідно до ст. 476 КК України, у разі невиконання угоди про примирення або про визнання винуватості, потерпілий чи прокурор відповідно мають право звернутися до суду, який затвердив таку угоду, з клопотанням про скасування такого вироку. Наслідком скасування вироку є призначення судового розгляду в загальному порядку або направлення матеріалів провадження для завершення досудового розслідування в загальному порядку, якщо угода була ініційована на стадії досудового розслідування.

 

Умисне невиконання угоди є підставою для притягнення особи до відповідальності, встановленої законом.

 

Протягом 2015 року Диканським районним судом було розглянуто 31 кримінальне провадження на підставі угод, з яких:

* 14 кримінальних проваджень на підставі угоди про примирення між потерпілим та підозрюваним, обвинуваченим;

* 17 кримінальних проваджень на підставі угоди між прокурором та підозрюваним чи обвинуваченим про визнання винуватості. З них, по 16 кримінальних провадженнях ухвалені вироки про затвердження вказаної угоди, по одному кримінальному провадженню винесено ухвалу про відмову у затвердженні угоди між прокурором та підозрюваним про визнання винуватості.

 

По вказаних кримінальних провадженнях особи притягувалися до кримінальної відповідальності за вчинення наступних злочинів:

 

 

З вище наведеного вбачається, що угоди про примирення та визнання винуватості найчастіше укладалися у кримінальних провадженнях, де особи обвинувачуються у вчиненні злочинів проти власності та у сфері обігу наркотичних засобів, психотропних речовин, їх аналогів або прекурсорів.

 

2. Загальний порядок судового провадження на підставі угод.

 

Якщо угоди (незалежно від її виду) досягнуто під час досудового розслідування, після виконання процесуальних дій, передбачених ст.290 КПК, складений слідчим та затверджений прокурором обвинувальний акт разом із підписаною сторонами угодою невідкладно надсилається до суду.

 

Головуючий суддя з огляду на зміст ч.1 ст. 314 КПК, отримавши обвинувальний акт, угоду про примирення чи про визнання винуватості за контрольним журналом судових справ та інших матеріалів, переданих для розгляду судді, має не пізніше п’яти днів після дати передання (надходження) до його провадження відповідного матеріалу прийняти рішення (постановити ухвалу) про призначення підготовчого судового засідання, визначити дату, час та місце його проведення.

В ході проведення узагальнення було встановлено, що строки, протягом яких суд має призначити підготовче судове засідання, суддями районного суду не порушувалися.

 

Згідно ч. 2 ст. 474 КПК України розгляд щодо угоди проводиться судом під час підготовчого судового засідання за обов'язкової участі сторін угоди з повідомленням інших учасників судового провадження. Відсутність інших учасників судового провадження не є перешкодою для розгляду.

 

Якщо угоди досягнуто під час судового провадження, суд невідкладно зупиняє проведення процесуальних дій і переходить до розгляду угоди.

 

В ході проведення узагальнення було встановлено, що усі угоди були укладені під час досудового розслідування та направлені до суду із обвинувальним актом. Протягом 2015 року під час судового провадження угоди не укладалися.

 

Під час розгляду кримінальних проваджень на підставі угод суддями Диканського районного суду було дотримано вимог кримінального закону, зокрема встановлено відповідність угод вимогам положень ст. ст. 471 - 472 КПК України, встановлено, що угоди є добровільними, тобто не є наслідком застосування насильства, примусу, погроз або наслідком обіцянок чи дій, будь - яких інших обставин, ніж ті, що передбачені в угоді.

 

При прийнятті судових рішень судді з’ясовували, чи усвідомлюють сторони зміст укладених угод, свої права, а також наслідки укладання, затвердження угоди, та наслідки її невиконання.

 

Переконавшись, що угода може бути затверджена, судді відповідно до ст. 475 КПК ухвалювали вироки, якими затверджували угоду і призначали узгоджену сторонами міру покарання.

 

Всі вироки винесені суддями Диканського районного суду  відповідають  загальним вимогам до обвинувальних вироків із урахуванням особливостей, передбачених ч. 3 ст. 475 КК України.

 

3. Кримінальні провадження на підставі угод про примирення між потерпілим та підозрюваним, обвинуваченим.

 

Особливістю угоди про примирення є те, що її укладення залежить не тільки від вирішення питань щодо порядку та умов відновлення майнової сфери потерпілого, а й від задоволення його моральних потреб (набуття відчуття безпеки, розкаяння підозрюваного (обвинуваченого, підсудного), зникнення міжособистісного конфлікту та інше).

 

Відповідно до вимог ч. 1 та ч. 3 ст. 469 КПК України угода про примирення може бути укладена за ініціативою потерпілого, підозрюваного або обвинуваченого  у  провадженні щодо кримінальних проступків, злочинів невеликої чи середньої тяжкості та у кримінальному провадженні у формі приватного обвинувачення. Домовленості стосовно угоди про примирення можуть проводитися самостійно потерпілим і підозрюваним чи обвинуваченим, захисником і представником або за допомогою іншої особи, погодженої сторонами кримінального провадження (крім слідчого, прокурора або судді).

 

Виходячи з положень ст. 55 КПК потерпілим у кримінальному провадженні може бути фізична особа, якій кримінальним правопорушенням завдано моральної, фізичної або майнової шкоди, а також юридична особа, якій кримінальним правопорушенням завдано майнової шкоди. В останньому випадку угоду про примирення може бути укладено із представником юридичної особи у разі завдання їй майнової шкоди.

 

Угода про примирення також може укладатися, якщо її сторонами чи стороною є неповнолітні. У такому випадку угода укладається за участю законних представників і захисників неповнолітніх. При цьому якщо неповнолітній досяг шістнадцятирічного віку, він має право укладати угоду про примирення самостійно, але за наявності згоди його законного представника. Якщо ж неповнолітній не досяг 16 років, угоду про примирення за його згодою укладає законний представник неповнолітнього. Про надання згоди неповнолітнім, його законним представником у наведених вище випадках обов'язково має бути зазначено в угоді про примирення.

 

У Диканському районному суді протягом 2015 року було розглянуто 14 кримінальних проваджень з угодами про  примирення між потерпілим та підозрюваним, обвинуваченим.

 

По всіх провадженнях були проголошені вироки із затвердженням угоди.

 

Угоди про примирення між потерпілим та підозрюваним, обвинуваченим укладалися за наступними видами злочинів:

ст.126 КК України - 2;

ст. 125 КК України - 2;

 ст. 185 КК України - 9;

ст. 286 КК України - 1.

 

З викладеного вбачається, що угоди про примирення найчастіше укладаються по кримінальних провадженнях, в яких особа обвинувачується у вчиненні злочинів проти власності.

 

За звітний період в Диканському районному суді було розглянуто 4 кримінальні провадження з угодами про примирення, потерпілими в яких є юридична особа.

 

Протягом 2015 року кримінальні провадження з угодами про примирення, де стороною була неповнолітня особа, районним судом не розглядалися.

 

4. Кримінальні провадження на підставі угод між прокурором та підозрюваним чи обвинуваченим про визнання винуватості.

 

Частинами 2 та 4 ст. 469 КПК України передбачено, що угода про визнання винуватості може бути укладена за ініціативою прокурора або підозрюваного чи обвинуваченого у провадженні щодо кримінальних проступків, злочинів невеликої чи середньої тяжкості, тяжких злочинів,особливо тяжких злочинів, віднесених до післідності Національного антикорупційного бюро України за умови викриття підозрюваним чи обвинуваченим іншої особи у вчиненні злочину, віднесеного до підслідності Національного антикорупційного бюро України, якщо інформація щодо вчинення такою особою злочину буде підтверджена доказами.

 Угода про визнання винуватості між прокурором та підозрюваним чи обвинуваченим може бути укладена щодо кримінальних проступків, злочинів, внаслідок яких шкода завдана лише державним чи суспільним інтересам. Укладення угоди про визнання винуватості у кримінальному провадженні щодо уповноваженої особи юридичної особи, яка вчинила кримінальне правопорушення, у зв’язку з яким здійснюється провадження щодо юридичної особи, а також у кримінальному провадженні, в якому бере участь потерпілий, не допускається.

 

У Диканському районному суді протягом 2015 року було розглянуто 17 кримінальних проваджень з угодами між прокурором та підозрюваним чи обвинуваченим про визнання винуватості.

 

З них, по 16 провадженнях були проголошені вироки із затвердженням угоди.

 

По кримінальному провадженню № 529/***/15-к про обвинувачення ОСОБИ 1 у вчиненні злочинів, передбачених ст.ст. 191 ч. 2, 366 ч. 1 КК України була винесена ухвала про відмову у затвердженні угоди про визнання винуватості та повернення її та обвинувального акту, що не відповідає положенням КПК України, прокурору (головуючий суддя Новак Д.І.).

 

Підставами для відмови у затвердженні угоди про визнання винуватості були:

 

Угоди між прокурором та підозрюваним чи обвинуваченим про визнання винуватості укладалися за наступними видами злочинів:

ст. 336 КК України - 1;

ст. 309 КК України - 6;

ст. 245 КК України - 1;

ст. 213 КК України - 1;

ст. 204 КК України - 1;

ст. 249 КК України - 1;

ст. 301 КК України - 2;

ст. 263 КК України - 2;

ст. 389 КК України - 1.

           

З викладеного вбачається, що угоди про визнання винуватості найчастіше укладаються по кримінальних провадженнях, в яких особа обвинувачується у вчиненні злочинів у сфері обігу наркотичних засобів, психотропних речовин, їх аналогів або прекурсорів.

 

Відповідно до глави 35 розділу VI КПК угода про визнання винуватості може укладатися з неповнолітніми підозрюваним та обвинуваченим.

 

У такому випадку угода укладається за участю законних представників і захисників неповнолітніх. При цьому якщо неповнолітній досяг шістнадцятирічного віку, він має право укладати угоду про визнання винуватості самостійно, але за наявності згоди його законного представника. Якщо ж неповнолітній не досяг 16 років, угоду про визнання винуватості за його згодою укладає законний представник неповнолітнього. Про надання згоди неповнолітнім, його законним представником у наведених вище випадках обов'язково має бути зазначено в угоді про визнання винуватості.

 

Протягом 2015 року Диканським районним судом розглянуто 1 кримінальне провадження на підставі угоди про визнання винуватості, де стороною була неповнолітня особа, а саме:

 

 

  5. Призначення покарання за вироками на підставі угод.

 

Зі змісту статтей 471, 472 КПК України вбачається, що сторони угоди (незалежно від її виду) зобов'язані, крім іншого, узгоджувати міру покарання та звільнення від його відбування з випробуванням (якщо домовленості щодо такого звільнення мали місце та сторони дійшли згоди).

 

Аналіз статтей 65 і 75 КК України свідчить, що домовленості сторін угоди при узгодженні покарання не мають виходити за межі загальних засад призначення покарання, встановлених законом України про кримінальну відповідальність.

 

Зокрема, сторони мають узгоджувати покарання, враховуючи:

 

* положення пунктів 1, 2 ч. 1 ст. 65 КК України, тобто:

 

1) у межах, встановлених санкцією статті (санкції частини статті) Особливої частини КК, що передбачає відповідальність за вчинений злочин, за винятком випадків, передбачених ч. 2 ст. 53 КК України.

2) відповідно до положень Загальної частини КК України. Наприклад, у випадку, коли в санкції статті (санкції частини статті), що передбачає відповідальність за вчинений злочин, не встановлено мінімальної межі покарання, сторони мають виходити із положень розділу X Загальної частини КК України.

 

* ступінь тяжкості вчиненого злочину, особи винного і обставин, що пом'якшують та обтяжують покарання (п. 3 ч. 1 ст. 65 КК України).

 

Якщо ж сторони узгодили покарання та досягли домовленості щодо звільнення підозрюваного (обвинуваченого) від його відбування з випробуванням, відповідно до частин 2, 3 ст. 75 КК України суд зобов'язаний прийняти рішення про таке звільнення у випадку затвердження угоди про примирення або про визнання винуватості за наявності сукупності таких умов: 1) сторонами угоди узгоджено покарання у виді виправних робіт, службового обмеження для військовослужбовців, обмеження волі, позбавлення волі на строк не більше п'яти років; 2) узгоджено звільнення від відбування покарання з випробуванням.

 

Протягом 2015 року по кримінальних провадженнях на підставі угод застосовувалися наступні види покарання:

 

 

 

З викладеного вище вбачається, що найчастіше застосовувалося покарання у вигляді позбавлення волі із звільненням від відбування покарання з випробуванням та штраф.

6. Оскарження судових рішень на підставі угод.

 

Відповідно до положень ст. ст. 394, 424 КПК в апеляційному та касаційному порядку вирок суду першої інстанції на підставі угоди (незалежно від її виду) може бути оскаржено лише сторонами судового провадження (виняток становить можливість оскарження прокурором вироку на підставі угоди про примирення) та на підставах, визначених законом.

 

Прокурор може оскаржити:

— вирок суду першої інстанції на підставі угоди про примирення лише з підстав затвердження судом угоди у кримінальному провадженні, в якому згідно з ч.3 ст.469 КПК угоду не може бути укладено, — виключно в апеляційному порядку. В касаційному порядку вирок суду першої інстанції на підставі угоди про примирення після його перегляду в апеляційному порядку, а також судове рішення суду апеляційної інстанції за результатами розгляду апеляційної скарги на такий вирок оскарженню не підлягають;

— вирок суду першої інстанції на підставі угоди про визнання винуватості як в апеляційному, так і в касаційному порядку з підстав: а) призначення судом покарання, менш суворого, ніж узгоджене сторонами угоди; б) затвердження судом угоди у провадженні, в якому згідно з ч.4 ст.469 КПК угоду не може бути укладено.

 

В апеляційному та касаційному порядку протягом 2015 року судові рішення Диканського районного суду Полтавської області на підставі угод не оскаржувались.

 

Протягом 2015 року до Диканського районного суду не надійшло жодного клопотання про скасування вироку внаслідок невиконання угоди.

 

7. Висновки та пропозиції .

 

В ході проведення узагальнення встановлено, що Диканським районним судом Полтавської області протягом 2015 року було розглянуто 31 кримінальне провадження на підставі угод, що становить 32,3 % від загальної кількості розглянутих кримінальних проваджень.

 

Усі угоди були укладені під час досудового розслідування у провадженнях щодо злочинів, передбачених статтею 469 КПК України та направлені до суду із обвинувальним актом.

 

Під час розгляду кримінальних проваджень на підставі угод, суддями дотримано вимог закону, зокрема встановлено відповідність угод вимогам положень ст. ст. 471 - 472 КПК України, встановлено, що угоди є добровільними.

 

Встановлено, що по всіх обвинувальних актах, які надійшли до суду протягом 2015 року, із укладеними угодами, кримінальні провадження розглянуті суддями вчасно та без порушень норм Кримінального процесуального кодексу України.

Істотних проблемних питань при розгляді кримінальних проваджень на підставі угод у суддів районного суду не виникало.

Суддям при постановленні вироків на підставі угод необхідно враховувати міжнародну судову практику, правові позиції Верховного Суду України, узагальнення практики Вищого спеціалізованого суду України з розгляду цивільних і кримінальних справ.

 

Є необхідність результати вказаного узагальнення обговорити на оперативній нараді суддів та помічників суддів Диканського районного суду Полтавської області.

 

Помічник голови

Диканського районного суду О.М. Захарчук