flag Судова влада України

Отримуйте інформацію лише з офіційних джерел

Єдиний Контакт-центр судової влади України 044 207-35-46

Новації в законодавстві щодо проведення виборів Президента України!

19 травня 2014, 13:28

Новації в законодавстві щодо проведення виборів Президента України!

 

25 травня 2014 року в Україні відбудуться позачергові вибори Президента України. Ці вибори проводитимуться у відповідності до вимог Закону України “Про вибори Президента України”, Закону України “Про Державний реєстр виборців”, Кодексу адміністративного судочинства та ряду інших нормативних актів України, до яких було внесено низку змін і доповнень.

 

У відповідності до вимог ст. 1 Закону України “Про вибори Президента України” громадяни країни обиратимуть Главу держави на основі загального, рівного і прямого голосування.

 

З метою уникнення непорозумінь, порушень прав громадян під час виборчого процесу в Україні хотілося б довети до відому населення району наступну інформацію щодо порядку проведення виборів Президента України.

 

Так, право голосу на виборах Президента України мають громадяни України, яким на день виборів виповнилося вісімнадцять років. Документом на підтвердження громадянства України може бути паспорт громадянина України, паспорт громадянина України для виїзду за кордон, дипломатичний паспорт, службовий паспорт, посвідчення особи моряка, посвідчення члена екіпажу, військовий квиток для військовослужбовців строкової служби, тимчасове посвідчення громадянина України, картка (довідка) установи кримінально-виконавчої системи, що повинна містити: прізвище, ім'я, по батькові, число, місяць, рік народження, громадянство, фотокартку особи, підпис керівника та печатку установи, - для осіб, які перебувають в установах кримінально-виконавчої системи.

 

Будь-які прямі або непрямі привілеї або обмеження виборчих прав громадян України за ознаками раси, кольору шкіри, політичних, релігійних та інших переконань, статі, етнічного та соціального походження, майнового стану, місця проживання, за мовними або іншими ознаками забороняються. Не має права голосу громадянин, визнаний судом недієздатним.

 

Громадяни України, які мають право голосу, визначені законодавцем як ВИБОРЦІ. Кожний виборець на виборах Президента України має один голос, який він може використати лише у день голосування і тільки на одній виборчій дільниці.

 

Після утворення виборчих дільниць виконавчі органи сільських, селищних, міських (у містах, де немає районних у місті рад), районних у містах рад або органи (посадові особи), які відповідно до закону здійснюють їх повноваження, на основі відповідного загального списку виборців складають списки виборців по кожній звичайній виборчій дільниці за формою, встановленою Центральною виборчою комісією. При цьому виборець може бути включений до списку виборців тільки на одній виборчій дільниці.

 

Кожен виборець має право ознайомитися із списком виборців у приміщенні відповідної дільничної виборчої комісії та перевірити правильність внесених до нього відомостей. Це можна буде зробити на своїй виборчій дільниці, де попередні спики виборців мають бути доступні для ознайомлення не пізніше 9 травня 2014 року.

 

Крім того, з метою спрощення порядку ознайомлення громадян із списком виборців, на сьогоднішній день на офіційному сайті Державного реєстру виборців працює веб-ресурс “Особистий кабінет виборця”. Завдяки такому новітньому ресурсу кожен громадянин України може зареєструватися на сайті та перевірити наявність чи відсутність відомостей щодо виборця  у попередньому списку виборців, якщо є відомості про особу у спику — перевірити за якою адресою громадянин може проголосувати, перевірити інші необхідні дані.

 

Громадянин має право звернутися до відповідної дільничної виборчої комісії або безпосередньо до органу ведення Державного реєстру виборців чи суду за місцезнаходженням виборчої дільниці щодо допущених при складанні попереднього списку виборців неправильностей, у тому числі невключення, неправильного включення або виключення із списку виборців його або інших осіб, а також щодо наявності або відсутності відміток про постійну нездатність виборця самостійно пересуватися.

 

Однак слід пам'ятати про те, що згідно із ч. 3 ст. 173 КАСу України та ч. 9 ст. 32 Закону України “Про вибори Президента України”  позовну заяву щодо уточнення списку виборців можна буде подати до районного суду не пізніше як за два дні до початку голосування. Тобто, такий адміністративний позов до районного суду можна буде подати не пізніше 22 травня 2014 року.

 

Частиною 8 ст. 35 Закону України “Про вибори Президента України” передбачений порядок вирішення питань щодо внесення деяких уточнень до списку виборців виключно членами виборчої комісії в день голосування. Так, згідно вказаних вимог чинного законодавства, голова, заступник або секретар дільничної виборчої комісії в день голосування виправляють неточності та технічні описки в уточненому списку виборців — неправильне написання прізвища, власного імені (усіх власних імен), по батькові (за наявності), дати народження, номера будинку, квартири місця проживання — в разі, якщо незважаючи на такі технічні описки, є зрозумілим, що до списку виборців включено саме того виборця, який прибув на виборчу дільницю для голосування.

 

В судовому порядку питання щодо уточнення списку виборців, в тому числі невключення, неправильного включення або виключенняіз списку виборців тощо, у день голосування в судовому порядку не вирішуються, оскільки це не передбачено вимогами чинного законодавства України.

 

Тому, враховуючи вище викладені вимоги чинного законодавства, кожному виборцю доцільно було б перевірити наявність чи відсутність відомостей про цього громадянина як про виборця у списках виборців, в разі виявлення громадянином якихсь неточностей у такому списку — негайно вирішувати питання щодо таких неточностей чи питання включення особи до спику виборців, не чекаючи дня голосування.

 

Також Законом України “Про вибори Президента України” визначений порядок організації голосування виборців за місцем перебування. Так згідно ст. 77 вказаного закону виборцю, який внесений до списку виборців на виборчіцй дільниці, але за віком, у зв'язку з інвалідністю чи за станом здоров'я не здатний пересуватися самостійно, дільнична виборча комісія надає можливість голосувати за місцем перебування цього виборця. Виборець, який тимчасово не здатний пересуватися самостійно, поштою або через інших осіб подає власноручно написану заяву з проханням забезпечити йому голосування за місцем його перебування із зазначенням місця перебування виборця. Така заява разом із довідкою медичної установи про стан здоров'я виборця повинна подана до дільничної виборчої комісії не пізніше 20 години останньої п'ятниці перед днем виборів. Голосування виборців за місцем перебування організовується з таким розрахунком, щоб члени дільничної виборчої комісії, які організовують таке голосування, повернулися у приміщення для голосування не пізніше як за годину до закінчення голосування.

При цьому, у разі, якщо виборець, включений до витягу із списку виборців для голосування за місцем перебування, прибув у приміщення для голосування після того, як члени дільничної виборчої комісії вийшли для організації голосування за місцем пееребування, такому виборцю не може бути видано виборчий бюлетень для голосування до повернення членів комісії, які організовують голосування за місцем перебування, та з'ясування питання, чи не проголосував цей виборець за місцем перебування.

 

Виборцям забезпечується можливість доступу до різнобічної, об'єктивної та неупередженої інформації, потрібної для здійснення усвідомленого, поінформованого, вільного вибору.

 

Інформація, що міститься у документах, поданих до Центральної виборчої комісії для реєстрації кандидатів на пост Президента України, є відкритою. На офіційному веб-сайті Центральної виборчої комісії оприлюднюються відомості про прізвище, власне ім'я (всі власні імена) та по батькові (за наявності), число, місяць, рік і місце народження, громадянство із зазначенням часу проживання на території України, відомості про посаду (заняття), місце роботи, партійність, місце проживання, суб'єкта висування кожного кандидата на пост Президента України.

 

Новацією проведення дострокових виборів Президента України є виключення із виборчого бюлетня графи: “Не підтримую жодного кандидата на пост Президента України".

Тому усі виборці мають чітко визначитися із вибором достойного кандидата у Глави держави та взяти участь у виборах Президента України з метою висвітлення свого волевиявлення щодо конкретного кандидата.

 

Ще однією новацією нинішніх позачергових виборів Президента України, які відбудуться 25 травня 2014 року, є посилення вимог порушення таємниці волевиявлення громадян. Так, відповідно до вимог Закону України “Про вибори Президента України” в редакції, яка діє з 11 квітня 2014 року, голосування на виборах Президента України є таємним: контроль за волевиявленням виборців забороняється. Фотографування, відеофіксація в будь-який спосіб результатів волевиявлення виборців в кабіні для таємного голосування, а також демонстрація виборцем результатів волевиявлення у приміщенні для голосування забороняються і є порушенням таємниці голосування. Членам виборчих комісій, іншим особам забороняється вчиняти будь-які дії чи розголошувати відомості, які дають можливість встановити зміст волевиявлення конкретного виборця.

 

Сподіваємось, що викладена інформація надасть змогу кожному жителю нашого району відновити свої порушені права, в повному обсязі довести своє волевиявлення під час проведення виборів Глави нашої України та уникнути інших непорозумінь під час проходження виборчого процесу у зв'язку з проведенням позачергових виборів Президента України.

 

 

 

 

Д.Новак — голова

районного суду