Отримуйте інформацію лише з офіційних джерел
Єдиний Контакт-центр судової влади України 044 207-35-46
За скривджене дитинство - відповідальність перед Законом
20 листопада 1989 року Організація Об'єднаних Націй прийняла Конвенцію "Про права дитини", якою закріпила наступні положення:
Діти мають право на особливе піклування та допомогу;
Сім'я несе відповідальність за повний та гармонійний розвиток дитини;
Дитина потребує спеціальної охорони, піклування і захисту як до, так і після народження.
У 1990 році Верховна Рада Української РСР підписала, а у 1991 році ратифікувала Конвенцію, зробивши її, таким чином, частиною національного законодавства. Серед загальної кількості прав, закріплених у даному документі, зафіксовано, зокрема, право дитини (віком до 18 років) на повноцінне і достойне життя. Ці ж положення зафіксовані і в основному Законі нашої держави - Конституції: - "Сім'я, дитинство, материнство і батьківство захищаються законом".
Крім цього, Конституція України також визначає, що діти рівні у своїх правах незалежно від походження, а також від того, народжені вони у шлюбі чи поза ним. Будь-яке насильство над дитиною та її експлуатація переслідуються за законом.
Права дітей та обов'язок батьків по забезпеченню таких прав регулюються положеннями Сімейного Кодексу України. Цей законодавчий акт визначає, що діти мають право на належне батьківське виховання, а батьки зобов'язані піклуватися про здоров'я своєї дитини, її фізичний, духовний та моральний розвиток. Крім того, положеннями Сімейного кодексу України визначено, що батьки зобов'язані утримувати дитину до досягнення нею повноліття. Способи виконання батьками обов'язку утримувати дитину визначаються домовленістю між ними. В разі відсутності такою домовленості і ухилення одного із батьків від обов'язку утримувати свою дитину, грошова допомога на утримання дитини (аліменти), яка стягується із одного із батьків на користь іншого, присуджується рішенням суду .
В тому ж разі, якщо батьки або особи, що їх замінюють, не виконують свої обов'язки по вихованню дитини та піклуванню про неї або ж свідомо ухиляються від їх виконання це є підставою для покладення на них відповідальності, передбаченої законом.
Зокрема, ст. 184 Кодекса України про адміністративні правопорушення передбачає адміністративну відповідальність батьків або осіб, що їх замінюють, як у разі ухилення цих осіб від виконання своїх передбачених законодавством обов'язків щодо забезпечення необхідних умов життя, навчання та виховання неповнолітніх дітей, так і в разі вчинення неповнолітніми (віком від 14 років до 16 років) адміністративних та кримінальних правопорушень.
Положеннями цієї статті визначається, що вчинення даного виду правопорушення тягне за собою накладення на винних осіб такі адміністративні стягнення як попередження, так і штраф в доход держави. При цьому мінімальний штраф визначений у розмірі 1 неоподаткованого мінімуму доходів громадян, що у 2013 році складає (1 * 17 грн. = 17 грн. 00 коп.), а максимальний - 20 неоподаткованих мінімумів доходів громадян, що складає (20 *17 грн. = 340 грн. 00 коп.)
В тому ж разі, якщо батьки злісно ухиляються від сплати встановлених рішенням суду аліментів, або злісно ухиляються від утримання неповнолітніх або непрацездатних дітей, які перебувають на їх утриманні, що виражається у будь - яких діяннях, спрямованих на невиконання рішення суду (приховування доходів, зміна місця проживання чи місця роботи без повідомлення державного виконавця тощо), які призвели до виникнення заборгованості із сплати таких когштів у розмірі що сукупно складають суму виплат за шість місяців відповідних платежів, то ці діяння є кримінальним правопорушенням, відповідальність за які передбачена Кримінальним кодексом України. В разі засудження особи за вчинення такого злочину до неї можуть бути застосовані наступні види покарання як то штраф, громадські або виправні роботи, або обмеження волі.
Протягом 10 місяців 2013 року Диканським районним судом Полтавської області було розглянуто 346 справ про притягнення осіб до адміністративної відповідальності, із яких 21 справа, що становить 6 % від загальної кількості розглянутих справ, - справи відносно осіб, які були притягнуті до адміністративної відповідальності за невиконання своїх батьківських обов'язків щодо виховання дітей.
При цьому відносно 4 осіб, а саме, жительок селища Диканька Полтавської області Моценко С.П. та Ломаченко Т.М. , а також жителів сіл Диканського району Дудіної Е.В. та Кобзаря М.О., справи про притягнення їх до адміністративної відповідальності за даний вид адміністративного правопорушення протягом одного року розглядалися декілька разів із накладенням на правопорушників адміністративних стягнень.
Також протягом вказаного періоду районним судом була розглянута одна кримінальна справа щодо злісного ухилення батька від сплати, встановлених судом аліментів на утримання малолітнього сина. Вироком суду винна особа була засуджена до покарання у вигляді обмеження волі.
Тому хочеться нагадати, що щасливе і безтурботне дитинство - це законодавчо закріплений обов'язок дорослих та наголосити, шановні, виконуйте свої обов'язки щодо забезпечення дітям належного життя, щоб потім не відповідати за свої неправомірні вчинки перед законом.
Помічник судді Н.В. Циган